آمار بازدیدکنندگان

امروز13
دیروز87
این هفته258
این ماه1587
مجموع540072

آی پی شما: 54.162.133.222

یکی از محوری ترین مسائل قرآن کریم، توجه به احسان و نیکوکاری و انفاق در راه خدا است که بیش از ۱۰۰ آیه درباره این موضوعات نازل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین سید اسد الله موسوی عبادی ، با اشاره به هفته احسان و نیکوکاری اظهارداشت: آیاتی همچون«الَّذِینَ یُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ بِاللَّیْلِ وَالنَّهَارِ سِرًّا وَعَلَانِیَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ»(البقرة:۲۷۴) تاکید دارد که از جمله عباداتی که می توان پنهانی و ظاهری انجام داد، همین انفاق، احسان و نیکوکاری است.این موضوعات نازل شده است.

این کارشناس علوم قرآنی ادامه داد: احسان و نیکوکاری مانند نماز گاهی لازم است آن را آشکارا و در ملاء عام انجام داد و گاهی نیز باید مخفی باشد تا ریا محسوب نشود؛ بنابراین آنچه در احسان و نیکوکاری اهمیت دارد خلوص نیت برای خداوند است.

وی، احسان و نیکوکاری را از جمله سیره ثابت و دائمی پیامبر اکرم و اهل بیت‌(ع) عنوان کرد و افزود: اهل بیت عصمت و طهارت در همه حال به فقرا و تهی دستان و حتی کسانی که نیاز های موردی داشتند، کمک و احسان می کردند و از این که اموالشان را در راه خدا هبه کنند، بسیار خوشحال می‌شدند.

*خصوصیات محسنین از دیدگاه قرآن

حجت الاسلام و المسلمین موسوی عبادی با اشاره به ویژگی های محسنین در قرآن کریم، بیان داشت: کسی به درجه و مقام محسنین می رسد که هم احسان کند و هم محسن باشد؛ یعنی مطابق این آیه قران کریم« بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ»(البقرة:۱۱۲) کسی که همه کارهایش برای خدا و تسلیم محض اوست، محسن است؛ بنابراین محسنین کسانی هستند که در برابر خدا تسلیم باشند.

وی تاکید کرد: همه کارهای محسنین خدایی است و بهشت و پاداش اخروی برای کسانی که است در راه رضای خدا گام برمی دارند و همواره به دنبال نیکی و احسان هستند.