آمار بازدیدکنندگان

امروز50
دیروز75
این هفته292
این ماه1511
مجموع537767

آی پی شما: 54.156.51.193

مقدمه

درحوزه علوم بشری، پزشکی، سرآمد همه دانش هاست چرا که فلسفه ی سایرعلوم بهره وری انسان از مواهب زندگی است

 واین هدف جز در پرتو سلامت جسم و جان میسر نیست . از این رو امام محمدباقر علیه السلام می فرماید :

" بدان که نه هیچ دانشی چون جستن سلامت است ونه هیچ سلامتی چون سلامت دل"(تحف العقول ص 286)

فلسفه احکام و قوانین اسلامی، تکامل مادی ومعنوی جامعه انسانی است، از نگاه اسلام، بزرگترین نعمت الهی، سلامت جسم و بزرگتر از آن سلامت جان است. مسئله این است که اگر اسلام تکامل و سعادت انسان را هدف خود قرار داده، برای مبارزه با بیماری ها و تامین سلامت جامعه چه برنامه ای دارد؟

بررسی متون اسلامی به روشنی نشان می دهد که یکی از اهداف مهم احکام اسلامی طب است. خداوند متعال، تصریح می کند که قرآن و برنامه نورانی و حیات بخش آن، جامعه را به سوی سلامت سوق می دهد.

"یهدی به الله من اتبع رضوانه سبل السلام"(مائده آیه 16)

"خداوند، هر که را از خشنودی او پیروی کند، به وسیله آن(کتاب)به راه های سلامت، رهنمون می شود."

بدین سان انسان می تواند با پیوند با خدا و برنامه هایی که او برای زندگی بشر ارائه کرده، به بزرگترین نعمت الهی یعنی سلامت و در نهایت سعادت و خوشبختی در دنیا و آخرت دست یابد.

- آیا قرآن شفا بخش است؟

آموزه ی شفا جویی از قرآن کریم چیزی از پیش خود ساخته یا سنت مرسوم در فرهنگ عامیانه نیست بلکه حقیقتی است که خداوند رحمان در متن قرآن بدان اشاره کرده است.

در سه جای از آیات قرآن کریم به مساله شفا بودن قرآن برای دردهای جسم و جان انسان اشاره شده است :

"و ننزل من القرآن ماهو شفاء و رحمه للمومنین ولایزید الظالمین الا خسارا"(اسراء182)

"و از قرآن آنچه شفا و رحمت است برای مومنان نازل می کنیم و ستمگران را جز خسران و زیان نمی افزاید."

"یا ایها الناس قد جاء تکم موعظة من ربکم و شفا ء لما فی الصدور وهدی ورحمة للمومنین"

"ای مردم اندرز از سوی پروردگارتان برای شما آمده است و درمانی برای آنچه در سینه هاست و هدایت و رحمتی است برای مومنان."

"قل هو للذین آمنوا هدی و شفاء..."

"بگو : این کتاب برای کسانی که ایمان آورده اند : هدایت و درمان است."

همان طور که در آیات بالا نیک پیداست خداوند در قرآن، قرآن را مایه شفا ورحمت برای مومنان، شفای آنچه در سینه هاست و مایه هدایت ورحمت برای مومنان معرفی کرده است.

پس اینک که قرآن خود را شفا و مایه رحمت و هدایت معرفی کرده است به این ریسمان آویخته از سوی خدای متعال چنگ زنیم و درمان دردهای نهان وآشکار خود را به وسیله قرآن از خدای قرآن طلب کنیم.

 چگونه قرآن شفا بخش است؟

به نظر می رسد که تحقق شفا به وسیله ی قرآن از سه طریق امکان پذیر است:

 تامین سلامت روان، تامین سلامت جسم و معرفی اصول طبی لازم برای حفظ تندرستی .

در این مقاله که به روش کتابخانه ای تدوین شده، سعی شده که با جستجو درآثار مختلف، سلامت جسم و روان ودرمان بیماری ها درخود آیات بررسی شود.

تامین سلامت روان

ما به عنوان یک مسلمان معتقد، آثار روانی آیات الهی را باور داشته و شاهد آن نیز بوده ایم طبق تعالیم قرآن کریم در انسان دو جریان روانی وجود دارد . یکی فطرت که منشا الهی داشته و طبق آیه " فطرت الله التی فطر الناس علیها" سرشت انسانها را تشکیل می دهد و دیگری غرایز نفسانی که از آنها تعبیربه نفس اماره شده و انسان را دعوت به بدی وپلیدی می کند. هریک ازاین دو جریان سعی دارد تا بر وجود انسان حاکمیت پیدا کند.

انسان سالم از نظر روان نیز کسی است که فطرتش بر او حاکم شده و نشانه ی بارز این حاکمیت آرامش درون است که قرآن از آن تعبیر به سکینه و اطمینان قلب می کند:

" هو الذی انزل السکینه فی قلوب المومنین"

(اوست آنکه فرستاد آرامش را در دل های مومنان)

و اما راه رسیدن به آرامش قلب که مقدمه ی سلامت روان است ، ذکر خدا به مفهوم او را در همه حال حاضر وناظر بر خود دیدن است:

" الا بذکر الله تطمئن القلوب"(رعد28)

( همانا با یاد خدا دل ها آرام گیرد.)

آرامش مومن نشانه ی انسجام عناصر روانی اوست و این آرامش در سایه ذکر به دست می آید. هر آنچه ذکر خداوند متعال باشد و باعث شود تا ما خود را در محضر ذات مقدسش بیابیم ، باعث حاکمیت فطرت و در نتیجه آرامش روان می شود وچه ذکری بالاتر از قرآن کریم که تعالیم درخشان آن و حتی صوت تلاوت آن، حضور دائم ما در محضر خداوند را گوشزد می کند.

 

تاثیرموسیقایی آوای قرآن کریم در کاهش درد و اضطراب

یکی از زیباترین، موزون ترین و روح انگیز ترین موسیقی ها، نغمه دلنشین وصوت فرح بخش قرآن کریم می باشد. با شکوه ترین بعد اعجاز زیبایی قرآن، همسازی با نغمه های دلنشین و آهنگ های وزین صوتی است.

درباره شفابخشی قرآن از جنبه علوم پزشکی برخی از محققین تاثیر قرآن بر انسان را در زمینه های مختلف مورد بررسی و مطالعه قرار دادند و به نتایج جالب و شگفت انگیزی دست یافته اند. آوای قرآن بعنوان یکی از

موسیقی ها ی آئینی متناسب با ساختار جامعه ما موزد توجه پژوهشگران جهت کاستن درد و اضطراب بیماران قرار گرفته و در این زمینه مطالعاتی انجام شده است. نتایج به دست آمده در تحقیق تجویدی 1377(تحت عنوان بررسی تاثیر قرآن بر اضطراب بیماران قبل از عمل جراحی که بر روی 80 نفر انجام شد نتایج نشان داد که در گروه آزمون (40 نفر)که با استفاده از ضبط صوت و گوشی حداقل2بار هر بار به مدت 15 دقیقه قبل از عمل به آوای قرآن ( آیات 1تا 36 سوره مریم ) گوش دادند میزان کاهش اضطراب نسبت به گروه شاهد بطور معنی داری بیشتر بوده است.

با توجه به مطالعات انجام شده پژوهشگران در مورد تاثیرآوای قرآن بعنوان یک روش غیر دارویی، کم هزینه، مفید جهت کاهش اضطراب و درد بیماران وبا عنایت به اصالت موسیقی قرائت قرآن و وسعت توجه عامه مردم به آن و تقدسی که بین جامعه دارد پیشنهاد می شود آوای قرآن کریم در قبل و بعد از اقدامات درمانی جهت کاهش اضطراب و تسکین در د مددجویان مورد استفاده قرار گیرد.